سبک زندگی

تشخیص ظروف مسی اصل از بدل و تقلبی

 

معرفی انواع ظروف مسی بر اساس نوع ساخت :

 1. ظروف مسی چکشی دستی : این ظروف به صورت کامل توسط دست چکش زنی شده (البته کار قالب گیری توسط دستگاه انجام می شود ) ظروف مسی تمام چکشی ظرافت بیشتری نسبت به بقیه مدل ها دارد و کار بیشتری از مسگر میگیرد و ارزش و قیمت بیشتری نسبت به بقیه انواع ظروف مسی دیگر دارد .
 2. ظروف مسی نیم چکشی : این ظروف مسی به صورتی هست که هم توسط دست و هم ماشین چکش زنی شده ،  این نوع ظروف وقت کمتری از مسگر میگیرد و به نسبت ظروف چکشی دستی قیمت پایین تری دارد
 3. ظروف مسی ماشینی : این ظروف به صورت کامل توسط دستگاه قالب گیری و چکش زنی می شود .

روش های شناسایی ظروف مسی اصل و تشخیص ظروف مسی تقلبی  :

 نوع چکشی زنی :

چکش زنی در ظروف مسی بسیار مهم هست ، تاکید من روی نوع چکش زنی نیست ، همانطور که گفتم چکش زنی ماشینی هم میتواند بسیار با کیفیت باشد حتی بهتر از چکش زنی دستی ، چکش زنی باید به صورت منظم و ریز باشد ، شکل و اندازه چکش زنی باید یکدست و در یک ردیف قرار بگیرد ، چکش زنی ریز بهتر و زیباتر هست پس برای تشخیص ظروف مسی تقلبی یا اصل به چکش کاری ها توجه کنید .

رنگ مسی درخشان :

مس اصل دارای رنگ درخشان و براق می باشد ، موقع خرید به رنگ ظروف مسی دقت کنید که براق و درخشان باشد ، رنگ مسی تیره نشان دهنده بی کیفیت بودن مس می باشد .

ورق مس :

ورق مسی بر اساس ضخامت به چند نوع دسته بندی می شوند و بر اساس نوع ظروف ضخامت ورق مسی را انتخاب می کنند ، تاکید من روی ضخامت مس نیست ، چون در ظروف مسی مهم ظرافت و زیبایی محصول است نه اینکه هر قدر ورق مس ضخیم تر باشد بهتر است ، ظروف مسی عرضه شده در نفیس مس اکثر محصولات با ورق ضخیم مسی تولید می شود .

 • سطح ظرف مسی باید صاف باشد و خوردگی و خراش نداشته باشد .
 • نباید سوراخ باشد.
 • نباید فرو رفتگی داشته باشد.

توجه کنید : ضخامت ورق مس بر اساس کاربرد ظروف مسی متفاوت هست ، مثلا قابلمه یا تیانچه به علت اینکه روی شعله مستقیم گاز قرار میگیرند باید از ورق ضخیم مس استفاده شود ، ولی برای ظروفی مثل لیوان و پارچ ضخامت زیاد مهم نیست ، البته ضخامت نباید به شکلی باشد که ظرف به راحتی و با دست خم شود .

نوع قلع :

قلع به رنگ سفید می باشد سفیدی درون ظروف مسی به خاطر قلع اندود کردن ظروف مسی می باشد ، کیفیت قلع و کیفیت قلع اندود کردن بسیار مهم هست برای تشخیص ظروف مسی تقلبی یا اصل به نوع قلع کاری توجه  توجه کنید ..

 • باید دورن ظروف مسی کاملا یکدست قلع اندود شده باشد.
 • نباید لکه های بزرک سیاه روی محل قلع اندود شده باشد.
 • قطع با کیفیت براق و درخشان می باشد .

نوع قالب گیری :

بخش قالب گیری ظروف مسی بسیار مهم هست ، ظروف مسی اصل و با کیفیت به نوعی قالب گیری می شوند که هر مدل ظروف مسی دارای 1 اندازه هستند حتی 1 میل هم تفاوت اندازه ندارند ، جای دسته ها ، جای درب روی ظرف به صورت اصولی روی آن قرار گرفته :

 • دقت کنید درب ظروف مسی خصوصا ظروف پخت و پز به راحتی در محلش قرار بگیرد .
 • دسته ها به محکمترین شکل روی ظرف مسی نصب شده باشد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.